събота, 7 септември 2024

За Великден и козунаците

За православните християни Великден е най-светлият християнски празник – символ на възкресението на Христос и на новия живот през пролетта. За великденските празници всяка къща е почистена и украсена. Трапезата е богата. Задължително на масата присъстват боядисани яйца и козунак. Счита се, че след дългите пости, на Великденската празнична трапеза се сервира и агнешко месо. Агнето, като едно мило и невинно животно се свързва с невинността на Иисус Христос.   

Обреден хляб

В миналото на трапезата е присъствал традиционният обреден хляб, който представлявал пита, украсена и сплетена, с направени гнезда в нея, където да се поставят червените яйца. Историята на козунаците започва преди повече от три столетия. Твърди се, че първият козунак за Великден е омесен от френски хлебар през XVII век, но на родна земя той навлиза сравнително късно – едва през 20-те години на миналия век. От тогава се създава традицията за празника да се месят козунаци. Традицията на сладкия хляб се появява първо в градовете, а след това и в селата. Козунакът дори се предлагал в по-изисканите софийски кафенета, където е можело да се поръча виенско кафе с резен козунак.

Козунакът днес

И до днес във всеки български дом на трапезата присъства козунакът. Първият козунак се нарича за къщата и се разчупва на Великден между членовете на семейството, другите се подаряват на близки и роднини. Въпреки, че на пазара вече има много видове козунаци, аз всяка година на Великден меся домашен козунак и в къщи обичаме да го хапваме докато е още топъл. Децата ми и до днес казват: „Мамо, къщата ухае на козунак“.  Всяка година чета много и различни рецепти за козунаци, преписвам ги, принтирам ги и…всяка  година меся козунак по моята стара рецепта – от времето, когато съм се учила.

Моята рецепта е за 4 кг. брашно. Ако желаете, може да направите половин доза.

Необходими продукти за козунак:

  • 0коло 4 кг. бяло брашно;
  • 4 щипки сол;
  • 3 бр. малки кубчета мая;
  • 13 броя яйца;
  • около 1 кг. захар;
  • около 1 кг. прясно мляко;
  • 1 чаена чаша олио, или мас, или масло/ може и смес от трите/;
  • 4 супени лъжици кисело мляко;
  • 4, 5 прахчета ванилия, или пръчка ванилия;
  • 2 броя лимони- кората и сока;
  • и щипка любов, разбира се.

Начин на приготвяне:

В дълбок съд поставяме 1 чаена чаша хладко прясно мляко, всичката мая, 1 супена лъжица захар и 1 шепа брашно/ като тесто за кекс/ и разбъркваме с лъжица. Отгоре поръсваме с брашно. Оставяме на топло, за да втаса.

Яйцата, които са били на стайна температура, разбиваме с миксер с половината от захарта. Оставяме 2 жълтъка за намазване на козунаците.

В прясното мляко, което е топло добавяме останалата захар и разбъркваме с лъжица. Прибавяме ванилията, сока и настърганата кора от лимона.

Изсипваме трите смеси в дълбок съд. Прибавяме кисело мляко, олио, мас, масло. Бъркаме с лъжица, след това месим с ръце. Като оформим меко тесто, започваме да измесваме с мазнина- олио и масло. Разстиламе тестото, поръсваме мазнина, сгъваме като плик и месим. Това действие повтаряме многократно. Целта ни е да се получат така наречените „конци“ в изпечените козунаци. Когато е готово тестото го оставяме на топло, за да втаса и да удвои обема си. След това започваме да оформяме козунак, руло, или кифлички.

Козунак:

Оформяме три фитила от тестото. Разстиламе ги и набождаме в тестото парчета локум, орехи и стафиди. Сгъваме и притискаме краищата, така че пълнежа да остане вътре. Сплитаме на плитка трите фитила, поставяме в подходяща тава. Може да е правоъгълна, или кръгла.

Руло:

Разточваме с точилка тестото в правоъгълна форма. Намазваме с течен шоколад, мармалад, или сладко. Завиваме на руло. Поставяме в подходяща правоъгълна тава.

Кифлички:

Разточваме с точилка тестото в кръгла форма. Разрязваме с нож на 16 равни триъгълници. В основата на всеки триъгълник поставяме течен шоколад, или мармалад, сладко, локум. Завиваме от дебелия към тънкия край, за да получим кифличка. Подреждаме в подходяща тава.

След оформяне на козунак, кифлички, или руло ги оставяме на топло, за да втасат отново. Намазваме с жълтък, поръсваме със захар, или сусам и поставяме в загрята фурна. Печем на умерена температура до готовност. Проверяваме с дървена клечка.

Весели и вкусни празници!

Свързани статии: Великденски пъстри яйца

- Реклама -

Прочети още

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук

Последни статии