събота, 7 септември 2024

Постна питка за Бъдни вечер

Бъдни вечер е утре, ще трябва да замесим постна питка за трапезата.

Обичаите и традициите, свързани с предстоящите светли празници се предават от поколение на поколение. Подготовката за празничната трапеза за Бъдни вечер е важен и специален момент за  създаване на празничната атмосфера и семейния уют.

По традиция трапезата на Бъдни вечер е постна, но изобилна, за да има изобилие в дома през новата година. Някои хора и днес прекаждат храната с тамян. Според вярванията този обичай се извършва за здраве и за да се прогонят злите сили от дома. Приготвят се нечетен брой постни ястия – седем, девет или единадесет. Семейството сяда на трапезата рано. В миналото софрата се слагала близо до огнището – считало се, че огънят е символ на топлината и уюта на дома. На масата се слагало всичко, което се е родило през годината в градината и на полето.

И днес на трапезата ни трябва да присъства традиционната постна питка.

Първият залък е предназначен за Богородица и за къщата и се оставя на масата цяла нощ. В питката се слага паричка. Счита се, че на когото се падне паричката, той ще да бъде късметлия през годината. Питката се чупи от най-възрастния член на семейството и се раздава на всички. На трапезата се слагат още пълнени чушки с боб, или ориз, постни сарми, варено жито, варена царевица, печена тиква, щрудел, ябълки, орехи, мед, лук, чесън, сушени плодове, ошав и вино.

Има нещо магично в приготвянето на постната питка за Бъдни вечер. Когато я замесвам, се зареждам с добро настроение, позитивизъм и добри мисли, за да донесе здраве, късмет и благополучие на семейството ми.

Съставките за постна питка:

  • около 700 гр. бяло брашно;
  • 1 шепа царевично брашно;
  • 1 шепа пълнозърнесто брашно;
  • 1 шепа брашно от лимец;
  • 1 ч. л. сол;
  • 2 ч. ч. хладка вода;
  • 1 ч. ч. газирана вода;
  • 3 – 4 с. л. олио;
  • 1 ч. л. сода за хляб;
  • ½ пакетче бакпулвер /по желание/;
  • 1, 2  с. л. оцет, или лимонов сок;
  • щипка захар;
  • сусам за поръсване /бял, или кафяв/;
  • щипка любов.

Начин на приготвяне:

Пресяваме брашното в дълбока купа. Прибавяме солта и разбъркваме енергично, за да се смесят всички видове брашна. Прибавяме захарта. Ако слагаме бакпулвер, слагаме и него. Изсипваме хладката вода, газираната вода, олиото. Поставяме содата за хляб в оцета, или лимоновия сок. Изчакваме 1, 2 минути, докато „шупне“ и прибавяме към брашното. Бъркаме с лъжица, а когато сместа се сгъсти, започваме да месим с ръце.

Тестото трябва да е меко и еластично, но да не лепи по ръцете. Оставяме го, покрито с кърпа за 10, 15 минути, за да „се отпусне“. След това разстиламе тестото в  кръгла тавичка, намазана с олио. Поставяме паричката, предварително измита, подсушена и завита във фолио. Наричаме я за късмет. Отгоре намазваме питката с олио. Аз рисувам с вилица върху питката четирилистна детелина за здраве, късмет и берекет на цялото семейство. Може да направим кръст, или житен клас. Поръсваме със сусам. И… да не забравим щипката любов. Поставяме в предварително загрята фурна и печем до зачервяване. След като извадим питката от фурната, покриваме с кърпа. Питката става мека и вкусна. Цялата къща ухае на прясно изпечен хляб.  

В миналото на особена почит е бил бъдникът

Бъдникът е специално дърво, което се поставя в огнището в нощта на Бъдни вечер, срещу Коледа. Избира се дебело дърво, обикновено дъб, за да поддържа огъня в огнището  през цялата нощ. Според това как гори, се гадае каква ще бъде новата година – ако огънят е буен и пръска искри, то новата година ще бъде плодородна и богата. Стопанинът на къщата донася бъдника от гората на рамо. На сутринта, след Бъдни вечер огънят трябва още да гори. Ако има неизгорели части от дървото, те се използват за направа на кръстчета или се вграждат в ралото – символ на плодородието. Пепелта се разпръсква в нивите за плодородие.

мама Вили, вече баба, но още мадама

Свързани статии: Магията на семейната вечеря

- Реклама -

Прочети още

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук

Последни статии