Дали наистина заплахите са покана за непослушните?
Спомняте си за онази книга, намерена сред морските съкровища на прашасали кашони със стари заглавия – Децата и ние, на Хаим Гинът, издадена у нас през 1988 г., но актуална с пълна сила и днес.
Колкото и да се променят децата, някои правила за тяхното възпитание остават общовалидни.
Ето и следващата част от нея:
„Децата възприемат всяка закана като покана да повторят забранената им постъпка. Когато кажем на детето „Ако направиш още веднъж“, то не чува думата „ако“, а само „направиш още веднъж“. Понякога то тълкува изказването така: „Мама очаква от мен да го направя още веднъж, инак ще я разочаровам.“
Въпреки многото предупреждения петгодишният Оливър продължава да цели прозореца с топката. Накрая майката казва: „Ако топката още веднъж удари стъклото, обещавам ти, че ще те пребия.“ Минута по-късно трясъкът на счупено стъкло съобщава на майката, че предупреждението ѝ е подействало – топката за пореден и последен път е ударила прозореца. Лесно можем да си представим сцената, последвала тази поредица от заплахи, обещания и непослушание. За разлика от нея следващият епизод ни показва как да се справяме с лошото държание, без да прибягваме до закани.
Седемгодишният Питър стреля с пушката играчка в по-малкото си братче. Майката се намесва: „Не по бебето. Стреляй в мишената.“ Питър отново стреля по бебето. Майка му отнема пушката и му казва: „По хора не се стреля.“
Майката прави това, което чувствува, че трябва да бъде сторено, за да предпази бебето и да не се нарушават същевременно нормите за приемливо поведение. Питър научава последствията от своите действия, без това да е в ущърб на неговото Аз. Очевидни са подсказаните му алтернативи – да стреля в мишената или да се раздели с пушката си.
При този инцидент майката успява да избегне обичайните клопки. Не тръгва по пътя, водещ неминуемо до провал: „Престани, Питър! Толкова ли си глупав, че да стреляш по брат си? Нямаш ли по-добър прицел? Ако го направиш още веднъж, чуваш ли ме – още веднъж, няма да видиш повече пушката си!“
Детето, освен ако не е прекалено покорно, ще отговори на подобна закана, като повтори онова, което му се забранява…“ И всички ние знаем какво следва.