събота, 7 септември 2024

Кисело зеле – естествен пробиотик и имуностимулант

За ползите от консумацията на кисело зеле

Знаете онзи специфичен аромат, който се усеща в старите панелни блокови и селските къщи – на кисело зеле. Не знам дали вече го има във всеки български дом, защото повечето модерни тухлени кутийки даже нямат мазета, където да се сложат сините бидони с кисело зеле. Но то е истинска класика в нашия дом 😊 Става за мезе през цялата зима – и за вино, и за ракия.

Коя е родината на киселото зеле

Киселото зеле е познато на човечеството от векове. Има свидетелства за приготвянето му в Китай още преди 2000 години. А походите на Чингиз Хан го пренасят и към Европа. Киселото зеле е популярно в редица други култури в Европа, Азия и Америка. Маринованите или ферментирали храни са били много ценни в ерата преди замразяването, тъй като по този начин храната се е запазвала за по-дълго време. За европейска родина на киселото зеле се смята Германия. Не знам за тях, но у нас то е високо ценено – без зелевите сарми не минава нито една коледна трапеза. А капамата е любимата гозба за Нова година. Хапваме го и така – просто нарязано с червен пипер.

Ферментация за здраве

Ферментацията е процес, при който органичната материя се разгражда на по-прости форми. Така се образуват микроорганизми – бактерии, дрожди и гъбички, които се размножават и започват да преработват съдържащата се в продукта захар и нишесте. В замяна образуват млечна киселина, отделяйки витамини и други полезни вещества. Освен това естествената ферментация превръща полезните вещества в трудносмилаемото сурово зеле в лесно усвояеми. Така киселото зеле доставя на организма повече витамини А, С и К, отколкото суровото. В същото време ферментацията запазва всички полезни свойства на суровото зеле, което е признато за супер храна.

Вкусно и полезно

Повишава и укрепва имунната система

Съдържа високо количество аскорбинова киселина, витамини С, Р, В1, В2, В6, К. Има и друго – минерали, желязо, йод, магнезий, цинк. Тази комбинация укрепва имунната система и защитават организма през зимата. Така на практика то е една бомба от витамини – идеално за предпазване от вирусни заболявания в този грипен сезон.

Тоест идеалния естествен имуностимулатор

Естествен пробиотик, който спомага храносмилането – още в древността хората са лекували стомашни проблеми с ядене на зеле. То лекува диарии, запек, глисти, хемороиди, възпаления на червата и стомаха. Киселото зеле влияе благоприятно на чревните бактерии и подобрява чревната флора. На практика киселото зеле е естествен пробиотик. Съдържащият се в него витамин В6 отлично се справя с разграждането на бeлтъчините, поради което киселото зеле е изключително подходящо за месни блюда.

Подобрява работата на нервната система

Зелето успокоява нервната система и намалява активността на щитовидната жлеза. Това го прави изключително ефикасно средство против безсъние. В киселото зеле се съдържа витамин U, който помага за справяне със зимната депресия, възстановява нервната система и намалява стреса.

Помага за регулиране на теглото

Киселото зеле е нискокалорично и същевременно засища. В 100 грама кисело зеле се съдържат само 19 калории. Това го прави чудесен вариант за хората, които се борят с наднормено тегло. От друга страна, тартроновата киселина в него не позволява на организма да натрупва нови мазнини. Ето защо всички, които са решили да отслабват, смело може да го включват в диетата си.

Кой не може да яде кисело зеле

Консумацията на кисело зеле е противопоказна за болните от бъбречни болести, заради солта в него, която може да доведе до отоци и задържане на течности. Хора с киселини и гастрит не трябва да ядат кисело зеле в големи количества. То е противопоказано и при язва на стомаха, болести на бъбреците, черния дроб и панкреаса.

Зелев сок

Освен всички споменати ползи, трябва да добавим още няколко. Зелевият сок е идеално средство срещу махмурлук. Освен това зелевият сок се справя чудесно в борбата срещу астма и бронхит, тъй като подсилва лечебната способност на дихателните пътища. Препоръчва се и за лечение на някои алергии.

- Реклама -

Прочети още

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук

Последни статии