Екопътека вместо море?
Мен ако питате, нищо не може да замести морето през лятото.
Ако обаче сте принудени да прекарвате горещите летни дни в София, определено разходката по екопътека в прохладна Витоша е добър вариант. Водена от това разбиране, през почивната събота реших да направя точно това. Сигурно сте чували за екопътеката, която свързва близките Бистрица и Железница. Оказа се доста приятно място, дори и за човек, който не е запален планинар. До нея има два маршрута – или през Бистрица, или през Железница (май е логично). И до двете стига градски транспорт. Ние обаче се качихме с кола до горичката в Бистрица. Лесно се намира – в центъра завивате в дясно и по многото спрели коли ще се ориентирате.
След жегата в София, тук определено е доста по-приятно. Вярно, че като едни пишман-туристи тръгнахме точно на обяд, но дори по това време си е прохладно. А този маршрут явно е доста известен – даже по това време на деня беше пълно с коли и трудно намерихме място за спиране. А още преди да се качим на пътеката ни посрещна предложение за студена бира. Никой от нас не е любител, но за феновете си е доста добро начало или край на разходката, защото наоколо има сенчести масички и пейки, на които да поседнете с кенче.
И така – пропуснахме бирата и влязохме в гората.
По табела „Галунката“ е 4300 м, крачкомерът в края на тази пътека показа, че това са около 6600 крачки в едната посока.
Сенчеста, полегата с много места за сядане – перфектното място за разходка. Затова не е учудващо, че по пътя видяхме всякакви хора – от малки деца и бременни жени, до възрастни хора с бастуни и колоездачи. Като казах колоездачи – това може би е единственият минус на маршрута – споделен е. Не че има нещо лошо да се споделя, но някои от велосипедистите караха доста бързо и ако някое малко дете (а и възрастен) се разсее, спокойно може да го отнесат. Затова оглеждайте се и бъдете бдителни за летящи колелета.
Друго неудобство е липсата на водя – чешми няма.
Затова със сигурност трябва да си носите. За сметка на това има доста приятни места за почивка и хапване. Някои са съвсем близо до пътя, а други – по-навътре сред сенчестите дървета. Ако сте с деца, хубаво е да се подсигурите с храна, защото единственият вариант за ядене е чак в Железница. И там трябва да слезете в селото, за да намерите нещо за хапване. Ние направихме точно така.
С малки крачки без да бързаме, но и без да спираме за почивка, стигнахме до другата табела за около час и половина. Това е времето в едната посока. Когато стигнете до там, трябва да внимавате, за да не се объркате. Има вариант да продължите направо и да обиколите доста голяма част от планината или да завиете леко в ляво и да слезете по стръмна пътека към Железница.
Не се плашете от стръмната пътека – това е нищо в сравнение с останалата част от маршрута, а и е доста кратка. Тук излизате на стадиона и покрай него стигате до главния път. Асфалтовата жега се усеща с пълна сила след горската прохлада. Затова не съм сигурна, че това е най-добрият вариант за хапване. Още повече, че ние се спряхме в ресторант със звучното име „Параклисът“, който определено не ни предложи най-вкусния обяд. За сметка на това цените бяха символично. В селото има и други варианти за хапване, но на нас ни се сториха много далече, за да ги пробваме. След бързо хапване потеглихме обратно.