Защо точно с МЕД?
Медът е предпочитан имуностимулант, не само през зимните месеци. Дори сега, когато е почти лято, е хубаво да подсилим имунната си система с мед.
Цветът и вкусът на този незаменим течен елексир зависят от вида на цветовете, от които е направен. Точно в този момент пчелите произвеждат акациев мед.
Какво се съдържа в една супена лъжица мед:
- 61 калории;
- 0 г мазнини;
- 0 г протеини;
- 20 г въглехидрати;
- 0 г фибри.
Минералните вещества, които могат да се открият в меда са калций, калий, магнезий, сяра, фосфор, натрий. Той съдържа различни хранителни вещества. Като цяло, е съставен предимно от захари, но е богат на полезни за здравето растителни съединиения.
Как да включим повече мед в менюто си:
Не всеки човек обича да консумира мед в чистата му форма, затова може да го включите в храната си. Заменете захарта в рецептите си с мед, като количеството мед се равнява на половината от количеството захар.
Идеи за рецепти:
- Медовина – хладка вода с разтворена лъжица мед;
- Мляко (без значение кисело или праясно) с мед;
- Меденки – лесни и вкусни сладки;
- Месо (за предпочитане свинско или телешко) с мед;
- Печени плодове с мед (ябълки, тикви, круши и др.);
- Други – скариди, туршии и още др. нетипични вкусови комбинации.
Няколко малко познати ползи за имнунната система при консумацията на мед:
- Въпреки, че медът повишава нивата на кръвната захар, антиоксидантите, които се съдържат в него могат да предпазят от метаболитен синдром и диабет тип 2;
- Консумацията му оказва благоприятен ефект върху здравето на сърцето, намалявайки кръвното налягане и нивата на мазнините в кръвта;
- Медът лекува рани от изгаряния и други кожни заболявания – практика известна още от Древен Египет;
- Ефективно лечение за кашлиша при деца и възрастни. Мед, в комбинация със сода може да се използва за лечение на възпалени сливици.
Въпреки всичките си полезни свойства и характеристики, не забравяйте, че медът е захар. Винаги консумирайте с мярка! Но все пак – консумирайте!