Овчарската салата – най-вкусната в целия свят. Как да я приготвим?
Едва ли има по-емблематични български ястия от шопската салата и баницата. Оказва се обаче, че „роднината“ на шопската – овчарската салата е обявена за най-вкусната, и то в целия свят.
Световната организация „TasteAtlas“, която се занимава с кулинарната култура във всички страни, публикува класация на най-вкусните салати. И именно нашата овчарска я оглавява.
Класацията е създадена от хърватския журналист Матия Бабич и е своеобразен пътеводител за световната кухня. Всъщност обаче се оказва, че централата на организацията се намира в София и нейните представили най-вероятно многократно са хапвали салата с ракия в традиционните български механи. За това свидетелства и фактът, че в топ 10 на тази класация присъстват още салата „Снежанка“ и шопската салата, а родното кьопоолу се подрежда на 17 място.
Овчарската салата получава оценка 4.7, заедно с критската „Дакос“, която заема втора позиция. На трето място е друга родна салата – Снежанка. Четвъртата позиция се заема от Мекоя от Тунис, а петата е за Руджак Сингур от Индонезия.
Преди години
В миналото овчарската салата се е наричала „родопска“, но през 60-те години е променена в съответствие с рецептурните нововъведения на „Балкантурист“.
Според някои – тя трябва задължително да е със заливка – майонеза или извара. Оригиналната заливка обаче всъщност е смес от сварени яйца със сирене и бульонът от забулени яйца.
Съществуват обаче няколко разновидности, което често поражда спорове, как точно се приготвя оригиналната салата – с или без гъби, с или без маслини. В някогашната не е имало нито гъби, нито маслини. Наименованието „овчарска салата“ съществува успоредно с турската „чобан салатасъ“ (Çoban Salatası), с която по всяка вероятност имат обща основа.
А ето и рецепта за овчарска салата – такава, каквато сме свикнали да я хапваме днес:
Необходими продукти (за 4 порции):
- 300 г домати;
- 150 г краставица;
- 300 г печени (сурови) чушки;
- 3 глави стар лук;
- 150 г мариновани гъби;
- 150 г сирене;
- 150 г шунка;
- 150 г кашкавал;
- 4 твърдо сварени яйца;
- 3 с.л. олио;
- 1/2 връзка магданоз;
- сол на вкус;
- маслини за украса.
Начин на приготвяне:
Гъбите се отцеждат от маринатата, магданозът се нарязва на дребно, а шунката – на кубчета. Измитите зеленчуци се смесват с магданоза, гъбите и шунката. Разбъркват се и се овкусяват с олио и сол. Поставят се в подходяща чиния и се оформя на купчинка. Поръсва се с настърганите сирене, кашкавал и яйце. Може да украсите с лук, парченца домат, маслините и магданоз.
А ето и рецептата за втория в класацията Критски Дакос:
Продукти:
- 2 половини ечемичен сухар, кръгъл;
- 2 големи домата, настъргани на ренде;
- чист зехтин екстра върджин;
- сол;
- риган;
- критска извара или настъргана фета;
- маслини и каперси.
Приготвяне:
Намокряте за няколко секунди ечемичените сухари със студена вода.
С помощта на лъжица слагате доматите. После посолявате, посипвате 2 супени лъжици критска извара или настъргана фета и най-отгоре поставяте пресен риган и малко каперси. Сипвате зехтин и украсявате чинията с маслини.