През юни дните с магнитни смущения ще са сравнително малко. Очаква се да са по-засилени около средата на месеца (16-17 юни). Тогава се очертава слаба магнитна буря. През първия летен месец ще има още 2 периода със смущения – в първите дни и около края на юни. Тяхната сила обаче ще е по-незначителна.
Какво представлява магнитната буря?
- слънчевата корона има активни области – тъмни зони, наричани слънчеви петна. Периодично от тях слънцето изхвърля маса и потоци от плазма и заредени частици. Тази плазма излита със свръхзвукова скорост в междупланетното пространство и ако Земята в този момент е в такова астрономическо положение, че има пряка видимост към слънцето, може да бъде засегната от тези потоци от плазма. Плазмените потоци още биват наричани слънчев вятър.
- в момента, в който тази енергия достигне до магнитното поле на Земята, настъпват смущения както в радиовръзката, така и в живите организми;
- усеща по-силно на полюсите и по-слабо около екватора;
- влиянието й се усеща от няколко часа до няколко денонощия;
- 50-60-годишните хора са особено чувствителни към слънчевите изригвания;
- по време на магнитни бури се потиска произвеждането на хормона мелатонин, важен за адаптацията на организма към външни влияния;
Как магнитните бури влияят на здравето?
Влиянието на магнитните бури се сравнява с ефекта от силно физическо натоварване. При здрави хора те не са опасни, но, ако човек има проблеми, магнитните бури могат да доведат до:
- учестено сърцебиене;
- промени в кръвното налягане;
- хипертонични кризи;
- аритмия;
- тахикардия;
- инсулти;
- промяна на настроението;
- умора, главоболие;
- световъртеж, замаяност, загуба на равновесие;
- тревога, депресия;
Причината за тези промени е в настъпващите смущения в провеждането на електрическите импулси към сърцето. Магнитните бури нарушават не само кръвообръщението, но и мозъчното оросяване, тъй като концентрацията на кислород във въздуха рязко спада и настъпва т.нар. кислороден глад.
Как да намалим влиянието на магнитните бури?
- повече движение и спорт;
- в дните след слънчево изригване избягвайте прекалена физическа активност, умствено пренатоварване и психическото напрежение;
- по време на магнитни бури, нивото на холестерол в кръвта се повишава, затова – избягвайте мазните и сладки храни;
- повече плодове, зеленчуци и богати на витамини храни;
- достатъчно течности, но без тонизиращите напитки;
Коя е най-голямата магнитна буря?
На всеки 11 години Слънцето достига максимална активност и освобождава огромни количество енергия.
Супер бурята „Карингтън“, 1859 г.
Най-мощната геомагнитна буря за цялата история на човечеството. Кръстена е на британския астроном, наблюдавал изригванията. Води до отказ на телеграфните системи в цяла Европа и Северна Америка. Наблюдават се множество полярни сияния.
Бурята от 1921 г.
Сред най-екстремните в човешката история. Тогава най-високотехнологичното съоръжение са телеграфите. По време на магнитната буря от телеграфните стълбове излизали искри и са пламвали. Изгорели са предпазители, телефонни станции, комуникациите са прекъснали за няколко часа.
Канадският енергиен срив, 1989 г.
Около 6 милиона души в Канада остават на тъмно заради повреда на електрическата система, а електрическите мрежите в северните части на САЩ едва издържат на силната магнитна буря.
Ултра мощната буря на Хелоуин, 2003 г.
Започнала е в средата на октомври, a пикът на бурята е бил точно на Хелоуин. Продължила около 18 дни. Тогава е регистрирано нарушаване на орбитите и на захранващите системи на 7 спътника. Разпада се комуникацията на самолетите. Наблюдава се облъчване на пътниците и на екипажите с рентгеново лъчение. Установени са проблеми по железопътните линии в Русия. Имало е сериозно увреждане на електрически трансформатори в Южна Африка.