Какво представлява целулитът?
Неправилно разпределение на мастните клетки под кожата, което може да се дължи на хормоните, гените, хранителния и/или двигателния режим на човека. Повече жени страдат от целулит без значение от възраст, килограми и етнически произход.
„- Защо мъжете нямат целулит? – Защото е грозно!“
Тази шега не е съвсем вярна, защото мъжете макар и рядко имат целулит. Техният e предимно по гърдите, гърба, корема, кръста и горната част на краката. Докато при жените целулитът видимо се разполага върху краката (от прасците до горната част на бедрата), дупето, паласките, корема, ръцете.
Какво да правим, за да намалим и/или отстраним целулита от кожата ни?
Здравословният начин на хранене е от изключителна важност. Заложете на пресни плодове и зеленчуци. При хранене предимно с преработена храна се отделят определени токсини, които с течение на времето намаляват еластичността на кожата. Така забавят циркулацията на кръвта, което от своя страна води до появата на целулита.
Може да включите в режима си пресни билки като – магданоз, копър, кориандър, които подпомагат детоксикацията. Спомагат и за изхвърлянето на тежките метали от организма.
Елдата, освен че е пълноценен протеин е и с богато съдържание на фибри и витамини от групата Б. В елдата има и голямо количество лизин (една от деветте основни аминокиселини), която възстановя телесната тъкан и колагена.
Омега 3 мастните киселини, които се съдържат в суровите ядки, блокират токсичните химикали. Те задържат здравословните елементи, правейки кожата да изглежда по-мека и гладка.
Грейпфрутът може би е най-известният плод при борбата с целулита, благодарение на богатото съдържание на Витамин С в себе си. Според някои изследвания редовното консумиране на този плод засилва метаболизма.
Пиене на повече вода също ще подобри процеса, но ако в нея сложим и парче лимон – ползите стават повече – тялото се хидратира, изхвърлят се токсините, набавяме си голямо количество Витамин C.
Тренировките са важни. Няма упражнение, което да гарантира ликвидирането на целулита. Тренировките могат да намалят мазнините, да забързат метаболизма, но не и да премахнат изцяло целулита. Редуването на кардио и силови упражнения е един удачен вариант за изгарянето на телесните мазнини.
Масажите намаляват целулита като подобряват лимфния дренаж. Антицелулитният масаж има за цел да засили кръвообръщението в засегнатите области.
На пазара има прекалено много козметични кремове и лосиони, които се борят срещу целулита. Важно е нанасянето им да е ежедневно и при всяко нанасяне да се прави лек масаж на кожата.
Борбата с целулита е тежка. Трябва постоянство и комбиниране на всички гореописани механизми, за да има видими резултати.
Време е да започваме – лятото е близо!